Co warto wiedzieć o Pomeranianie?

Pomeranian inaczej szpic miniaturowy wywodzi się z Pomorza, typ pieska o przyjaznym usposobieniu przywiązujący się do właściciela, wymagający dużo uwagi i czułości.

Cechą charakterystyczną tej rasy jest lwia grzywa wokół szyi i niewielki rozmiar według ogólnych  opisów masa ciała dorosłego osobnika nie przekracza 3 kilogramów, wysokość w kłębie mieści się w przedziale od 18 do 24 centymetrów.

Karmienie i pielęgnacja Pomeraniana

Ilość pożywienia powinno się dostosować do indywidualnego zapotrzebowania psa warto, mieć na uwadze charakter naszego pupila na ogół są to pieski bardzo żywiołowe i pełne energii, dlatego podstawą jest dobranie zbilansowanej diety bogatej w białko zwierzęce, którego źródłem jest mięso, nie może również zabraknąć węglowodanów pochodzenia roślinnego oraz tłuszczy, ale w ograniczonej ilości ze względu na tendencje do tycia tej rasy. Zalecana jest wizyta u weterynarza, który odpowiednio dopasuję menu, a także sprawdzi, czy zwierzak nie ma alergii pokarmowej, często prowadzącej do poważnych problemów zdrowotnych. Decydując, się na szpica miniaturowego należy pamiętać o pielęgnacji  jego sierści, która jest bardzo gęsta i dwuwarstwowa, warto zakupić odpowiednią szczotkę o dość gęstym włosiu oraz metalowy grzebień z rzadziej rozstawionymi zębami ułatwiającymi codzienne czesanie. Kąpiel należy robić 1-2 razy w miesiącu, stosując  odpowiednie kosmetyki, po kąpieli należy zwrócić uwagę na dokładne rozczesanie i wysuszenie sierści, często z  powodu niedosuszenia pieski łapią przeziębienie.

Oprócz podstawowej domowej opieki  raz na jakiś czas należy wykonać trymowanie, czyli zabieg polegający na usunięciu martwych włosów, co poprawia wygląd i zapobiega nadmiernemu wypadaniu sierści.

Pomeranian – dla kogo?

Rasa ta dobrze odnajdzie się zarówno w małym mieszkaniu, jak i dużym domu, są to psy bystre i jednocześnie nieufne w stosunku do obcych idealnie sprawdzą się w roli stróża. Szpic jest znakomitym towarzyszem dla osób lubiących długie spacery i aktywność fizyczną, dodatkowo niewielki rozmiar nie sprawia problemów z podróżowaniem.

Mimo uroczego usposobienia i filigranowego wyglądu może okazać się nieodpowiedni dla małych dzieci, które łatwo mogą zrobić u mu krzywdę.