Gekon lamparci w Twoim domu? – to warto wiedzieć

Gekony lamparcie są najpopularniejszymi z gatunków dostępnych w Polsce. Jego spokojna, dociekliwa natura sprawia, że ten gad jest łatwym do oswojenia zwierzęciem przez ludzi. Dlatego kupowanie gekona lamparta jest jedną z najlepszych opcji dla początkującego topografa.

Średnia długość życia reprodukcyjnego gekona lamparta wynosi około 15 lat. Pomimo dobrego poziomu opieki mogą żyć do 20 lat, jeśli są zdrowe i nie mają obciążenia genetycznego. Dowiedz się wszystkiego o ich hodowli, opiece i odpowiednim sprzęcie hodowlanym.

Jakie terrarium wybrać dla gekona?

Zdecydowanie najważniejszym aspektem posiadania gekona jest upewnienie się, że ma on odpowiednie warunki w twoim terrarium. Samo terrarium powinno mieć otwory wentylacyjne, aby była wymiana powietrza, ale brak przepływu powietrza. Potrzebujemy również drzwi, które pozwolą nam zadbać i wyczyścić samo terrarium. Jeśli nasze terrarium znajduje się w jasnym pomieszczeniu i ma przeszklone boki, nie jest wymagane dodatkowe oświetlenie. W przeciwnym razie należy zastosować dodatkowe oświetlenie. Gekony potrzebują około 30 stopni Celsjusza w dzień i 18 stopni Celsjusza w nocy, a samo ogrzewanie powinno być naprawione tak, aby gekony się przez nie nie poparzyły.

Co jedzą gekony?

Gekony żywią się głównie żywymi owadami, takimi jak szarańcza, karaluchy i świerszcze. Posiłek dorosłego gekona powinien składać się z dwóch do czterech owadów, niekoniecznie codziennie. Pamiętaj, aby regularnie dodawać suplementy witaminowe i wapń w proszku. Higiena wybiegu to bardzo ważna kwestia dla zdrowia gekonów lampartów. Mocz i kał należy codziennie usuwać ze szklanego pojemnika. Powinieneś również codziennie płukać miskę na wodę letnią wodą i zastępować wodę pitną świeżą wodą.