Gotowanie jedzenia dla psa – czy to dobry pomysł?

Do Twojego domu już wkrótce wprowadzi się pies? A może już od jakiegoś czasu idziesz przez życie z czworonogiem i zastanawiasz się nad zmianą jego diety? Przekonaj się, że odpowiednio skomponowany posiłek gotowany będzie dobrym rozwiązaniem.

Gotowane jedzenie a resztki z ludzkiego obiadu

Na samym początku zaznaczmy, że gotowanie dla czworonoga nie ma nic wspólnego z resztkami ze stołu – pies nie może dojadać jedzenia po swoim opiekunie. Smażone i przyprawione mięso zwyczajnie mu szkodzi, tak samo, jak poddane obróbce termicznej kości. Chodzi tu o komponowanie posiłków z myślą o psich potrzebach.

Czy gotowane jedzenie będzie odpowiednio zbilansowane?

Tym, co do gotowanego jedzenia zniechęca wielu właścicieli psów, jest obawa, że nie dadzą rady odpowiednio go zbilansować, co mogłoby skutkować niedoborami. Rzeczywiście, prawidłowe komponowanie gotowanych posiłków wymaga wiedzy z zakresu żywienia. Wątpliwości powinien jednak rozwiać psi dietetyk. Istnieją ponadto miłośnicy czworonogów, którzy gotowanie dla psa uczynili swoim sposobem na życie i oferują catering zbilansowanej karmy z dowozem do miejsca zamieszkania czworonożnych klientów.

Zalety gotowania dla czworonoga

Jeśli masz wątpliwości związane z opisywaną tu metodą karmienia, poznaj jej główne zalety. Być może choć jedna z nich przekona Cię do gotowanych posiłków.

Wiesz, co je Twój pies

Największą zaletą gotowanego jedzenia jest prosty skład posiłków. To Ty decydujesz o tym, co trafi do miski Twojego pupila. Ta metoda karmienia świetnie sprawdza się zatem nie tylko u psów zdrowych, ale i u zwierzaków zmagających się z alergiami pokarmowymi – dzięki niej z łatwością wykluczysz alergeny z mieszanki. Bezpieczne dla zdrowia psa posiłki możesz komponować samodzielnie lub zdać się na wspomniany wcześniej catering.

Brak zbędnych dodatków

Kolejna kwestia to konserwanty. Gotowane jedzenie, w przeciwieństwie do komercyjnych karm suchych czy mokrych, po prostu ich nie zawiera, bo serwowane jest od razu po przygotowaniu. Producenci karm muszą natomiast utrzymywać świeżość przy pomocy chemicznych dodatków. Wyjątkiem są tu karmy, które od razu po przygotowaniu są mrożone, dzięki czemu zachowują świeżość bez udziału konserwantów.

Składniki human grade

Jedzenie gotowane przez opiekuna w domu oznacza wykorzystanie składników human grade. Nazwą tą określa się żywność dopuszczoną do konsumpcji przez człowieka. Takie produkty przechodzą bardziej szczegółowe niż karma dla zwierząt kontrole dotyczące zarówno ich jakości, jak i procesu produkcyjnego. Jeżeli zatem zdecydujesz się na podawanie pupilowi domowych obiadów ze sklepowych składników, będziesz mieć pewność co do tego, że są one wolne od szkodliwych substancji, bo zostały stworzone z myślą o ludziach. Alternatywą będzie zamówienie gotowej karmy gotowanej, której producent wykorzystuje wyłącznie składniki human grade.

Atrakcyjny smak i zapach

Tym, co do spożycia gotowanego posiłku zachęci Twojego psa, będzie zapach oraz smak. Węch jest wszak najbardziej rozwiniętym z psich zmysłów. Pupil z pewnością wyczuje jedzenie już w trakcie gotowania. Rozwiązanie to docenią więc opiekunowie czworonożnych niejadków.