Kot perski – domownik idealny

Koty perskie to jedne z najstarszych ras. Charakteryzują się one głową z okrągłym czołem, pełnymi policzkami oraz krótkim nosem. Są to koty długowłose, tym samym wymagają odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Koty perskie najczęściej osiągają średnią wielkość, samice ważą około 4 kg, natomiast samce maksymalnie około 6 kg.

Cechy kota perskiego – to warto wiedzieć

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu kota perskiego jest kształt głowy, a także krótka masywna szyja. Głowa ma wyraźnie zaznaczone przejście między czołem a grzbietem nosa. Szczególną uwagę w wyglądzie kota perskiego przyciągają także duże oraz szeroko rozstawione oczy, których kolor uzależniony jest od odmiany barwnej. Uszy są z kolei nieduże, szeroko rozstawione z charakterystycznymi pędzelkami włosów. Zarys sylwetki kota perskiego przybliżony jest do kwadratu. Koty perskie wyróżniają się łagodnym oraz zrównoważonym charakterem. Niemalże nie występują u nich zachowania agresywne, co wynika z uwarunkowań osobowości. Dlatego koty perskie są przyjazne wobec ludzi, nawiązują kontakty oraz przywiązują się. Jednocześnie lubią być w centrum zainteresowania. Nie są zbyt aktywne, tym samym dużo czasu spędzają na wylegiwaniu się. Ich miauczenie oraz mruczenie nigdy nie jest bez powodu.

Koty perskie są także bardzo inteligentne, nierzadko również uparte

Najczęściej jednak nie mają problemu z tolerancją wobec innych zwierząt. Są także bardzo przyjazne w stosunku do dzieci. Jednak to szczególne zwierzęta wymagające odpowiedniej troski oraz regularnego czesania ze względu na długą sierść. Konieczne jest także zachowanie higieny dookoła oczu, nosa oraz miejsc intymnych. Koty perskie wymagają zatem właściwej opieki i dbałości.