Ragdoll – kot (nie tylko) do towarzystwa

Ragdoll to kot o przyjacielskim usposobieniu. Zachwyca zjawiskowym wyglądem futra i czarującymi, niebieskimi oczami. Koty te lubią asystować swoim właścicielom w codziennym życiu. Nie są jednak przy tym zbyt nachalne. Ragdoll nie tylko cieszy swoim subtelnym wyglądem, ale także jest fantastycznym towarzyszem.

Czym charakteryzuje się Ragdoll?

Jest to stosunkowo młoda rasa. Pochodzi z krzyżówki kotów perskich, burmańskich i birmańskich dokonanej przez Ann Baker. Ze względu na uległość i wiotkość podczas brania na ręce hodowczyni postanowiła nazwać kota ragdoll, co oznacza szmacianą lalkę. Koty rasy ragdoll mają jedwabiste i miękkie półdługie futro, a podszerstek nie przylega do ich ciała. Jest to kot średniej wielkości. Ich znakiem charakterystycznym są duże, niebieskie oczy, które nie zmieniają koloru u dorosłych osobników. Koty tej rasy wyróżniają się uległością, ale i inteligencją. Ragdoll, jak każdy kot lubią także zabawę warto, więc zapewnić im miejsce do wspinaczki i dbać o jego aktywność, by odpowiednio się rozwijał.

Pielęgnacja kotów rasy ragdoll

Jego dłuższa sierść nie ma skłonności do filcowania, co sprawia, że dbanie o nią nie jest bardzo trudne. Warto zadbać, by ragdoll był przyzwyczajony do czesania od wczesnych miesięcy życia. Znacznie ułatwi to jego pielęgnację w przyszłości. Szczególną uwagę trzeba zawrócić na czyszczenie uszu, a gdy kot przebywa jedynie w domu także o przycinanie pazurów. Pomocne w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego jest sadzenie trawy dla kotów bądź podawanie specjalnej pasy, która wspomoże odkłaczanie. Szczególnie ważne jest to w momencie, gdy kot liniej.