Shih tzu – o powinniśmy o nich wiedzieć?

Shih tzu jest to rasa psa, który jest wspaniałym towarzyszem każdego dnia, którego pokochają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jest to mały pies, przyjazny, ma miłe usposobienie. Zdecydowanie nadaje się dla rodziny z dziećmi i innymi zwierzętami.

Ponadto zaletą tych psów jest długość ich życia, ponieważ żyją nawet do 15 lat! Ich kolorystyka jest różna, nie da się wyróżnić jednej barwy ich sierści. Shih tzu potrzebują troski i rodzinnej atmosfery, są członkami rodziny, chętnie spędzają czas w domu wraz z rodziną. Można zostawić je w domu na kilka godzin, ponieważ lubią sobie pospać.

Pielęgnacja Shih tzu

Ta rasa jest nieco wymagająca pod względem pielęgnacji, psa trzeba regularnie czesać szczotką oraz wyczesywać mu kołtuny. Dbałość o sierść u tych psów jest bardzo istotna, ponieważ ich włosy są bardzo długie. Mając psa tej rasy powinno zadbać się również o jego kąpiele, podcinanie włosów czy przemywanie oczu. Pieski te są niestety podatne na choroby oczu, dlatego tak ważna jest ich higiena. Zabronione jest używanie kosmetyków ludzkich do pielęgnacji, występują specjalne kosmetyki przystosowane do pielęgnacji psów, to ich powinniśmy używać. Należy pamiętać również o higienie zębów tych psów i usuwać im kamień z uzębienia. Pamiętajmy, że nie powinniśmy puszczać tych psów na schody, ponieważ łatwo dochodzi u nich do nadwyrężeń stawów.

Opieka nad Shih tzu – to warto wiedzieć

Dla zwierzęcia rasy shih tzu powinniśmy przygotować przestrzeń, co prawda jest to mały pies, ale potrzebuje miejsca do zabawy i do odpoczynku. Pies jest pełen energii, lubi się bawić, dlatego istotne jest zapewnienie mu zabawek czy regularnych wyjść na spacery. Mając psa tej rasy powinniśmy zadbać o jego zbilansowaną dietę, obserwować, czego potrzebuje pupil. Jeżeli u psa występują niepokojące objawy, należy usunąć z jego diety produkt, który nie jest dla niego dobry. Ponadto, trzeba zadbać o szczepienia psa oraz wizyty u weterynarza, nie tylko w przypadkach gdy coś nas niepokoi. Raz do roku zalecane jest odwiedzenie weterynarza.