Jakie są objawy choroby wątroby u psa?

Wątroba to narząd odpowiadający nie tylko za proces trawienia czy metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek, ale przede wszystkim oczyszczający organizm ze szkodliwych substancji i toksyn. Choć wykazuje ona zdolność do regeneracji, to, jednak kiedy zauważymy pewne symptomy choroby tego organu u naszego pupila, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Jakie są objawy choroby wątroby u psa? Podpowiadamy.

Chora wątroba a zmiana zachowania psa

Chora wątroba u psa często przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one bardzo niespecyficzne. Dlatego też właścicielom trudno jest powiązać je z tym organem. Nierzadko pierwsze symptomy, które świadczą o nieprawidłowości pracy wątroby, dotyczą zachowania naszego pupila. Może być on apatyczny, nie mieć ochoty na zabawę, bieganie czy kontakty towarzyskie. W niektórych przypadkach pies może wręcz unikać swojego właściciela.

Przy chorej wątrobie u psa można zaobserwować również inne zmiany w jego zachowaniu, na przykład utratę koordynacji. Zwierzę może też kręcić się w kółko czy przyciskać głowę do płaskich i poziomych przedmiotów. Więcej na ten temat dowiemy się z artykułu dostępnego na stronie https://blog.piesotto.pl/choroby-watroby-u-psa/. Zmiana zachowania psa może być spowodowana również przez inne dolegliwości. Dlatego, kiedy zauważymy pierwsze niepokojące symptomy, powinniśmy udać się z naszym pupilem do weterynarza i wykonać wszelkie niezbędne badania.

Chora wątroba a zmniejszony apetyt psa

W przypadku chorej wątroby, apatii często towarzyszy także zmniejszony apetyt u psa. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacji, kiedy naszego pupila boli brzuch. Na początku wówczas może on spożywać mniejsze porcje. Jednak z biegiem czasu, kiedy problem będzie narastał, zacznie odmawiać ulubionych smakołyków, będzie jadł coraz mniej, a w efekcie może całkowicie przestać spożywać jakiekolwiek posiłki. Zmniejszony apetyt może doprowadzić nie tylko do schudnięcia zwierzęcia, ale spowodować obciążenie, a wręcz wyniszczenie całego organizmu psa.

Chora wątroba a nieprawidłowości w fizjologii psa

Chora wątroba u psa może objawiać się także w postaci wzdętego, uwydatnionego i bolesnego brzucha. Dlatego, kiedy właściciel będzie próbował dotknąć tej części ciała swojego pupila, wówczas zwierzak będzie unikał takiego dotyku, a nawet agresywnie bronił swojej nietykalności.

Objawy chorej wątroby mogą być widoczne również na innych narządach. Czasami obserwuje się na przykład zażółcenie dziąseł, białek oczu i śluzówek pupila. Może wystąpić nawet gorączka, rozwolnienie czy wymioty, a także wzmożone pragnienie, a co za tym idzie, zwiększone wydalanie moczu. W przypadku podejrzenia choroby wątroby warto obserwować kał psa. Jeżeli zmieni on kolor na przykład na zielonkawy lub smolisty, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.