Dyżury weterynaryjne – postępowanie w nagłych wypadkach zwierząt domowych

Powiedzenie: „Nieszczęścia chodzą po ludziach” czasami dotyczy również i zwierząt… Sytuacja awaryjna może się przytrafić w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Może to być uraz, reakcja alergiczna czy nagłe zaostrzenie choroby. W takich przypadkach najważniejsza może okazać się Twoja wiedza i odpowiednia reakcja.

W poniższym artykule wyjaśnimy Ci w kilku krokach, jak powinieneś się zachować i co powinieneś zrobić, aby pomóc swojemu pupilowi, nim zobaczy go weterynarz!

Po pierwsze zachowaj spokój

Czasami zachowanie spokoju nie jest łatwe, szczególnie jeśli Twój czworonożny przyjaciel cierpi lub jego życie jest zagrożone. Jednak wpadając w panikę, możesz sprawić, że Twój pupil będzie jeszcze bardziej niż dotychczas przerażony. Co więcej, będąc zdenerwowanym, możesz przeoczyć jakieś ważne szczegóły dotyczące stanu zdrowia Twojego zwierzaka, w rozmowie z weterynarzem. Dlatego pamiętaj — jeśli naprawdę chcesz mu pomóc, zachowaj spokój.

Oceń problem i sprawdź co możesz zrobić

Zanim Twojego pupila zbada weterynarz całodobowy, a może to trochę potrwać (tym bardziej, jeśli całodobowa klinika weterynaryjna znajduje się w dalszej odległości), oceń stan zdrowia Twojego zwierzaka.

Przyjrzyj się mu uważnie, aby sprawdzić, co mu dolega. Jeśli widzisz krew, spróbuj znaleźć źródło krwawienia i w miarę możliwości opatrz ranę. Wykonuje się to w podobny sposób, jak podczas udzielania pierwszej pomocy ludziom – należy przyłożyć do rany opatrunek, przycisnąć go i przymocować do kończyny. Gdy przecieka, pod żadnym pozorem nie wolno go nie zdejmować, a jedynie dołożyć kolejną warstwę.

Jeśli Twoje zwierzę ma problemy z oddychaniem, oczywiste jest, że najlepsze co możesz zrobić, to pędzić do kliniki, takiej jak https://www.wetmarysin.pl pełniącej dyżury weterynaryjne. Jeśli jednak jego oddech już się zatrzymał spróbuj mu pomóc stosując masaż serca i sztuczne oddychanie.

Jeśli Twój kudłaty przyjaciel jest bardzo chory, ale nie masz pewności co mu dolega, obserwuj uważnie wszelkie objawy. Być może to właśnie dzięki Twoim obserwacjom, weterynarz 24h wywnioskuje, co jest Twojemu zwierzęciu i błyskawicznie uda mu się zastosować odpowiednie metody leczenia.

Pamiętaj, że w poważnych przypadkach liczy się każda minuta, dlatego działaj szybko, a w międzyczasie wykonaj kolejny krok, czyli…

Skontaktuj się z weterynarzem

Jak tylko ocenisz stan zdrowia swojego pupila, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Pamiętaj, że czas działa na Twoją niekorzyść. Spróbuj opisać mu problem Twojego pupila i ustalić następne kroki ewentualnego udzielania pomocy.

Jeśli Twój weterynarz nie przyjmuje całą dobę, być może będziesz musiał skontaktować się z ośrodkiem prowadzącym dyżury weterynaryjne. W trakcie rozmowy zapewne ustalisz szczegóły dotyczące transportu czworonoga do gabinetu.

Uspokój swojego pupila

Przed przyjazdem weterynarza lub wizytą w gabinecie postaraj się uspokoić swojego pupila. Pamiętaj, nawet jeśli Twoje zwierzę na co dzień jest potulne niczym baranek, w sytuacji stresowej bądź w bólu może zrobić się agresywne. Dlatego, żeby weterynarz mógł zbadać Twojego pupila, najpierw musisz go uspokoić.

Nie zapomnij założyć (oczywiście, jeśli jest taka możliwość) psu kagańca. Twój kot będzie spokojniejszy, jeśli założysz mu na głowę ręcznik — oczywiście delikatnie, tak żeby mógł swobodnie oddychać. W uspokojeniu zwierzaka pomoże również znajomy zapach, dlatego warto do weterynarza zabrać np. swoją starą bluzę, gdybyś musiał opuścić gabinet na czas wykonywania zabiegu bądź badań.

Udaj się bezpiecznie do weterynarza

Bezpiecznie umieść swojego pupila w samochodzie. Jeśli jest sporych rozmiarów, poproś kogoś o pomoc. W pojedynkę możesz narobić jeszcze większych szkód. Pamiętaj również, żeby zachować podczas jazdy ostrożność. Stłuczka z innym autem czy odbicie się od krawężnika tylko pogorszy sprawę.

I najważniejsze… Nie martw się. Jeśli udało Ci się wcześniej zaalarmować weterynarza, zapewne już czeka gotowy, by przyjąć pacjenta w potrzebie.